Web Siteme Hoşgeldiniz

“Her ne olursa olsun, kendimden, değerlerimden, vizyonumdan, öğrenmekten, keşfetmekten ve üretmekten vazgeçmeyeceğim.”

Pınar Aydemir Başaran

Bu hayata bir insan olarak, küçük bir kız çocuğu olarak başladım; yakar top ve saklambaç oynamayı, salıncağa binmeyi çok severdim. Sonra büyüdüm, olgunlaştım en azından öyle zannettim; hukuk fakültesini bitirdim avukat oldum. Ancak iş hayatıma Ankara’da devlet memuru olarak başlayıp 3.5 yılın sonunda “benim böyle bir vizyonum yok, bir devlet dairesinde kalmak veya müdür olmak istemiyorum; ben daha büyük tutkuyla çalışacağım, daha fazla seçim ve gelişim fırsatlarımın olacağı, geleceğimi büyütebileceğim bir yerde olmak istiyorum” dedim ve evren sesimi duydu ki İstanbul’da büyük bir hukuk bürosunda avukat olarak işe başladım; 4 sene içerisinde ortak oldum; 10 senenin sonunda, 10 kişi olarak başladığım o hukuk bürosu 40 kişilik bir büro olduğunda ben artık hukuk danışmanlığından başka yeteneklerimi ve güçlü yanlarımı da kullanıyordum, o günkü aklımla, bilgimle ve hislerimle iş dışında bir de insanlara odaklanıyordum. Bir yandan da kendi sorunlarım ve çıkmazlarımla ilgili olarak kısa bir süre koçluk desteği aldım. Bu sürecin sonunda herşey çok netleşmese de ne yapmak istemediğim biraz daha netleşmişti ve bir an geldi ki “avukat olarak devam etmek istemiyorum, yaparken daha fazla değer katabileceğim, daha iyi yapabildiğim ve daha güçlü olduğum birşeyler var” dedim. Bu farkındalıkla bunu sadece alaylı değil, mektepli olarak da yapmak istediğim için sayısız koçluk eğitimleri alarak asıl amacım olduğuna inandığım üzere insanların kendi özleriyle bağlantı kurmalarına ve kendi içlerindeki gücü çıkartmalarına, hayatlarını istedikleri yöne doğru geliştirebilmelerine aracılık etmek için koçluk yapmaya başladım.
İş hayatımla ilgili bu büyük değişim ve dönüşüm sürecimle eş anlı olarak 2014 yılında 20 yıllık bir evliliği de sonlandırdım. Kısacası eski işim, eski eşim, eski soyadım, eski çevrem gibi pekçok şey birden hayatımdan çıkmıştı. İnanıyorum ki bu tür dönemler insanın kendi içine dönmesini, kendiyle yüzleşmesini, kendi ruhunun ve zihninin derinlerine dalmasını, kimi zaman orada debelenmesini, kimi zaman o derinlikte boğulmanın eşiğine gelmesini ama sonra mutlaka ayaklarını tekrar yere basarak kendisini yukarı fırlatmasını sağlıyor.
Tüm yaptıklarımın özünde, fark ediyorum ki ne yaparsam yapayım; yeniden yaşamaya çalıştığım şey içimdeki küçük, cesur ve özgür kız çocuğunu yaşatmak ve o çocuğu biraz da büyütüp bilinçli kararları ve seçimleriyle yürüyen kadına dönüştürmek oldu. İnanıyorum ki, her birimiz kendimize has yetenekler ve güzelliklerle donatılmış durumdayız; tek yapmamız gereken bunların ne olduğunu keşfetmek veya hatırlamak, gerekirse tekrar tekrar, vazgeçmeden, pes etmeden aynı soruları kendimize defalarca sorarak içimizdeki “ben”e, içimizdeki ‘güc’e ulaşmaktır. Bugün hem hukukçu hem de koç kimliğimin kazandırdıklarıyla kendimi en iyi hissettiğim ve değer yarattığıma inandığım, en sevdiğim işleri yapıyorum. Koçluk ve mentorluğu, bu sitede göreceğiniz kendi seçtiğim ve güçlü olduğum alanlarda yapıyorum.
Bir yandan da, İstanbul merkezli dört kadın hukukçu girişimci olarak kurulmuş bir ortaklık için uyuşmazlıkların önlenmesi, çözümlenmesi ve arabuluculuk da dahil olmak üzere alternatif uyuşmazlık çözümleri alanında destek olarak çalışıyorum. Özellikle Amerika-Türkiye veya çokuluslu projeler, sözleşmeler ve işlemler kapsamında Amerika ayağında yer alıyorum. Zira, aynı zamanda ikinci evliliğim sebebiyle, bu yıl itibariyla, ağırlıklı olarak Kaliforniya’da San Fransisco yakınında yaşıyorum. İşlerimi, yaşadığım yerden Türkiye’den devam eden projeler için skype kanalıyla veya gerektiğinde yılda birkaç kez Türkiye’ye seyahat ederek yapıyorum.
Özetle, 2018 yılından itibaren Amerika’da da aynı şekilde, aynı ilkelerle ancak bu kez yepyeni bir çevreyle, yeni olasılıklarla devam ediyorum ve ülkemi de Türk kadınına yakışan bir şekilde temsil ediyorum. Her ne olursa olsun, kendimden, değerlerimden, vizyonumdan, öğrenmekten, keşfetmekten ve üretmekten vazgeçmeyeceğim. Lütfen siz de hayallerinizden, ilkelerinizden, tutkuyla yaptıklarınızdan ve vizyonunuzdan vazgeçmeyin. Gerisini bir şekilde halledersiniz.

“Değişimi başarılı bir biçimde yönetmenin en etkin yolu onu bizzat yaratmaktır.”

Peter Drucker